Ustawa o jawności życia publicznego – zmiany w projekcie

Jakiś czas temu sygnalizowałam wprowadzenie nowych obowiązków dla średnich i dużych przedsiębiorców, które zawiera projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego. Link do tego wpisu znaleźć można tutaj. Planowana ustawa nie dotarła póki co do sejmu. Faktem jest, że zgłoszono mnóstwo uwag do projektu, a ten został zmodyfikowany.

Według aktualnej wersji projektu ustawy średni i duzi przedsiębiorcy nie będą zobligowani do uzyskania podpisów kontrahentów pod kodeksem antykorupcyjnym, który zobowiązani będą opracować i wdrożyć. Zmianę należy oceniać jako rozsądną. Trudno sobie wyobrazić proces uzyskiwania takich podpisów oraz dalej idące skutki wynikające chociażby z braku woli złożenia podpisu przez niektórych kontrahentów.

Ilość obowiązków przedsiębiorców w zakresie stosowania procedur antykorupcyjnych powiększyła się o jedna pozycję. Chodzi o opracowanie i wdrożenie procedur postępowania w sprawie zgłoszenia nieprawidłowości.

Żeby przypomnieć sobie pozostałe obowiązki, które pojawią się w wyniku uchwalenia nowej ustawy zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *